Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

Co na leży brać pod uwagę szukając pomysłu na biznes?

Wiele osób, pragnących zdecydować się na założenie własnej firmy skarży się na brak odpowiednich pomysłów ku temu. Osoby takie powinny przede wszystkim zacząć od przeprowadzenia dogłębnej analizy zarówno makrootoczenia jak i mikrootoczenia potencjalnej firmy. Jak się za ten proces zabrać? Z całą pewnością warto przeanalizować rynek pod względem popytu i podaży. Jak wiadomo na niektóre produkty czy usługi istnieje większe, a na inne zaś mniejsze zapotrzebowanie. Duży wpływ na kształtowanie się tych wskaźników ma bez wątpienia potencjalne umiejscowienie firmy, a także grupa docelowa do której chcielibyśmy kierować efekty swojej pracy. Oba te uwarunkowania nie wymagają zbyt długiego wyjaśniania. Łatwo się bowiem domyślić, że w biednej dzielnicy ciężko będzie sprzedawać lukratywne produkty czy świadczyć usługi, które wymagają dużych nakładów finansowych. Warto jednak brać pod uwagę obecnie obowiązującą na rynku modę i trendy i w ten sposób trafić z produktem do odpowiedniej grupy docelowej.

Aby sprawdzić dokładnie określone trendy możemy posłużyć się narzędziem ankiety lub też przeprowadzić wywiad w danym środowisku. Bez wątpienia warto wziąć pod uwagę również fakt, iż aktualne trendy kształtują programy telewizyjne. W dalszej kolejności warto przeanalizować również czynniki makroekonomiczne takie jak na przykład aktualny poziom bezrobocia w kraju, politykę rządową, inflację i inne czynniki ekonomiczne. Kiedy już będziemy mieli pierwszy zarys pomysłu warto również dokonać analizy konkurencji- zarówno tej, która już się wyłoniła, jak i tej potencjalnej. W tym celu bardzo pomocna okaże się analiza SWOT – narzędzie, w którym wykazujemy zarówno mocne, jaki słabe strony naszej potencjalnej firmy, a także konkurencji. Pod uwagę bierze się również szanse i czynniki ryzyka – czyli czynniki zewnętrzne. Pamiętajmy również o tym, że pomysł nie musi być koniecznie zbyt odkrywczy, często okazuje się bowiem, że sukces tkwi w prostocie.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930