Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

Ekonomia społeczna – biznes połączony z celami społecznymi

5Ekonomia społeczna to stosunkowo nowa forma przedsiębiorczości w naszym kraju. Podczas, gdy w najbardziej rozwiniętych państwach Europy Zachodniej obejmuje szeroki segment rynku pracy, w Polsce niestety dopiero raczkuje. A szkoda, ekonomia społeczna jest bowiem bardzo skutecznym sposobem na stworzenie wielu miejsc pracy i znaczne zmniejszenie problemu bezrobocia. Jako, że w naszym kraju problem ten z roku na rok staje się coraz poważniejszy wdrażanie ekonomii społecznej wydaje się być wspaniałym rozwiązaniem.

Czym jest ekonomia społeczna?
Ekonomia społeczna to wbrew temu, z czym jest powszechnie kojarzona również biznes nastawiony na sukces ekonomiczny. Jedyną różnicą w przypadku ekonomii społecznej w porównaniu z tradycyjnym biznesem jest fakt, że wygenerowane zyski nie mogą być przeznaczane na podział pomiędzy członkami podmiotu ekonomii społecznej. Mimo tego fakt przedsiębiorstwo społeczne, aby mogło funkcjonować musi na siebie zarabiać! Z tego też względu osoby wdrażające ekonomię społeczną w lokalnych społecznościach powinny posiadać dużą wiedzę z zakresu ekonomii, zarządzania, marketingu, prawa pracy, a także księgowości. Mówiąc o ekonomii społecznej należy wymienić również wszelkie podmioty, które się na nią składają. Mogą to być między innymi spółdzielnie socjalne (modelowy przykład ekonomii społecznej), stowarzyszenia, fundacje, Centra Integracji Społecznej, Zakłady Aktywności Zawodowej etc. W przypadku modelowego przykładu ekonomii społecznej czyli spółdzielni socjalnej spełniony musi zostać podstawowy warunek – co najmniej 50% osób wchodzących w jej skład musi być osobami wykluczonymi społecznie. Chodzi tutaj o osoby bezrobotne, niepełnosprawne czy uzależnione. Ekonomia społeczne ma pomóc im ponownie włączyć się w społeczeństwo poprzez nabranie umiejętności społecznych i szybki powrót na rynek pracy.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930