Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

Ekonomia społeczna – czy warto?

W obecnych czasach w niemal całej Europie wielu ludzi zmaga się z problemem chronicznego, długotrwałego bezrobocia. Polityka państw nie jest najczęściej w stanie zapobiec temu problemowi, dlatego pozostaje osobom dotkniętym tym problemem oraz pragnącym nieść im pomoc szukanie alternatywnych rozwiązań. Idealnym rozwiązaniem wydaje się być ekonomia społeczna czyli przedsiębiorczość, której głównym celem nie jest generowanie zysków lecz osiąganie celów społecznych poprzez reintegrację a często również resocjalizację osób dotkniętych wykluczeniem społecznym. Najpopularniejszą formą ekonomii społecznej jest spółdzielnia socjalna. W tym przypadku przynajmniej połowa osób tworzących taki podmiot musi być klasyfikowana jako wykluczeni społecznie. Aby należeć do tej kategorii trzeba być osoba niepełnosprawną, uzależnioną, ale także chociażby bezrobotną. Z tego też powodu ekonomia społeczna daje ogromną szansę zatrudnienia dla młodych osób, które po skończeniu nauki nie są w stanie znaleźć pracy.

Poza tym – dzięki temu, iż 50% osób nie musi być wykluczona w skład przedsiębiorstwa społecznego mogą wchodzić również osoby nie dotknięte tymi problemami, a posiadające szeroką wiedzę z zakresu ekonomii, marketingu, prawa, księgowości czy zarządzania – tak niezbędne przy prowadzeniu każdego przedsiębiorstwa. W spółdzielni socjalnej obowiązuje jednak pewna podstawowa zasada o której zawsze należy pamiętać – każdy członek takiego podmiotu posiada równe prawo do głosu w sprawie działalności przedsiębiorstwa. Oznacza to, iż w takim przypadku nie możemy mieć do czynienia z jednym kierownikiem narzucającym innym członkom swoje zdanie. Spółdzielnia socjalna czy inne podmioty ekonomii społecznej to jednak szereg korzyści z dużymi dofinansowanymi i ulgami podatkowymi na czele. Warto więc przeanalizować tę formę przedsiębiorczości głównie w przypadku problemów ze znalezieniem pracy.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930