Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

Kiedy przyjęcie spadku może być kłopotem ?

Prawie każdego z nas kiedyś czeka zetknięcie się z tematem spadku. Ze spadkiem mamy do czynienia w przypadku gdy umiera nam osoba będąca z nami w linii prostej – a więc najbliższa (Ojciec,Matka,Brat,Siostra) , lub też dalsza osoba pod warunkiem , że nie pozostawiła po sobie zstępnych. Spadkodawcą może być praktycznie każda osoba która umieściła nas w swoim testamencie (jak wcześniej wspomnieliśmy w przypadku osób najbliższych mamy do czynienia z tak zwanym dziedziczeniem ustawowym). W zdecydowanej większości przypadków przyjęcie spadku kojarzy nam się z dodatnimi gratyfikacjami , a więc nabyciem pewnej sumy pieniędzy czy też ruchomości lub nieruchomości. Są jednak przypadki , że przyjęcie spadku może skończyć się dla nas poważnymi problemami , nie tylko finansowymi , ale możemy się również najeść sporo zdrowia i stracić dużo czasu. W prawodawstwie polskim , mamy do czynienia z zasadą dziedziczenia zarówno wszelkich aktywów pieniężnych oraz materialnych , jednak przyjmując spadek musimy się liczyć również , że dziedziczymy również wszelkie zobowiązania finansowe naszego spadkodawcy – w tym oczywiście długi. Jak ustrzec się przed niespodziewanymi wydatkami ? Otóż nie jest to wcale takie proste. Inaczej sprawa ma się , kiedy znamy bardzo dobrze osobę po której dziedziczymy i jesteśmy w stanie przewidzieć czy dziedziczenie nam się opłaca. W końcu gdy dobrze znamy spadkodawcę to jesteśmy w stanie oszacować wartość majątku który dziedziczymy oraz porównać tą wartość z potencjalnymi długami oraz innymi zobowiązaniami spadkodawcy. W tym momencie warto jednak wspomnieć ,że w przypadku gdy nie dziedziczymy po osobie najbliższej jesteśmy zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od przyjęcia spadku , i fakt dziedziczenia trzeba zgłosić w naszym lokalnym Urzędzie Skarbowym. W przypadku gdy dziedziczymy po osobie najbliższej , również musimy ten fakt zgłosić w Urzędzie Skarbowym , mimo to iż w takim przypadku nie musimy płacić podatku dochodowego od spadku , gdyż jako najbliższa rodzina jesteśmy z niego zwolnieni. Wykazaliśmy więc , że przyjęcie spadku może być dla nas nieco kłopotliwe , jednak można tego uniknąć. Jeśli jesteśmy w gronie spadkobierców ustawowych , to mamy prawo odrzucić przyjęcie spadku – aby tego dokonać należy w ciągu pół roku od dnia śmierci naszego spadkodawcy złożyć specjalne oświadczenie w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego meldunku spadkodawcy. Oczywiście , w niektórych przypadkach sędziowie decydują o nabyciu spadku z tak zwanym dobrodziejstwem inwentarza. Co to oznacza ? Otóż w takim przypadku gdy przyjmujemy spadek odpowiadamy za długi spadkodawcy jedynie do wysokości przyjętego spadku. Na prawdę warto się dogłębnie zastanowić czy warto przyjąć spadek , gdyż bardzo często może to spowodować piętrzące się problemy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930