Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

Superwizja w Twojej firmie! Czym jest i kto może zostać superwizorem?

Termin superwizja pochodzi od słowa supervision, który oznacza kontrolę, nadzór czy też kierowanie. Pierwotnie była ona utożsamiana z wszelakiego rodzaju nadzorem, który odbywał się na zasadach podporządkowania i nadrzędności. W nowej formie jest to jednak przede wszystkim metoda zarządzania pracownikami, która ma na celu podnoszenie ich zawodowej sprawności i efektywności wykonywanej pracy. Nieodzownym zadaniem superwizji jest jednakże również dążenie do rozwoju kadry pracowniczej, poprzez poddawanie analizie jej funkcjonowania w podejmowanych rolach zawodowych. Superwizja ma zatem przede wszystkim przyczyniać się do wzrostu efektywności pracy oraz stanowić pole na którym poddaje się analizie działania pracownicze, które wymagają zmiany, ale także podkreśla to wszystko, z czym pracownik sobie radzi dobrze i co powinien kontynuować. Wszelkie oceny powinny być jednak poparte argumentacją poprzedzającą, która pozwoli zapobiec dezorientacji pracownika.

Kto może zostać superwizorem?

Superwizorem powinna być osoba, która spełnia dwa podstawowe wymagania. Przede wszystkim musi być to człowiek, który posiada duże doświadczenie w pracy, która jest podejmowana w danej firmie. Jest to bardzo ważne, ponieważ umożliwi lepsze zrozumienie problemów pracownika. Drugą niezbędną cechą jest posiadanie wiedzy psychologicznej, która pozwala na sprawne prowadzenie superwizji, dzięki znajomości mechanizmów ludzkiej psychiki. Nie dziwi zatem, że superwizorem zostaje najczęściej właśnie psycholog. Bez względu jednak na to, jaki jest zawód osoby mającej podejmować superwizję, nie powinna być to osoba uwikłana wewnątrz firmy; taka sytuacja nie pozwoliłaby pracownikom na szczerość w przestawianiu swoich problemów. Idealny superwizor powinien być osobą empatyczną, posiadać duże doświadczenie i wzbudzać szacunek. Nie powinien on być ani zbyt uległy, ani zbyt pasywny i nie być osobą zbyt krytyczną.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930