Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

System emerytalny oparty na tak zwanej solidarności pokoleń.

W Polsce już od dawna mamy do czynienia z systemem emerytalnym opartym o tak zwaną solidarność pokoleń. Co to oznacza w praktyce ? Otóż my pracujemy na emerytury naszych Ojców , oraz Matek , a nasze dzieci będą pracować na nasze emerytury. Oczywiście nie w każdym przypadku wprowadzenie takiego systemu emerytalnego jest możliwe i korzystne. W przypadku krajów w których mamy do czynienia z tendencją malejącą jeśli chodzi o liczbę nowych narodzin , oraz tendencją starzenia się społeczeństwa taki system nie będzie korzystny , gdyż grozi to wybuchem tak zwanej bomby demograficznej która jest bardzo niebezpieczna z punktu widzenia wysokości świadczeń przyszłych emerytów i rencistów. Niestety w przypadku Polski od kilkunastu już lat mamy do czynienia z taką niepokojącą tendencją , która co gorsza będzie się coraz to mocniej utrwalała. Już dziś na uzupełnienie deficytu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych który jak wiadomo jest płatnikiem rent i emerytur w Polsce jest przeznaczanych kilkadziesiąt miliardów nowych złotych z budżetu. Nie można się więc oprzeć wrażeniu , że nasz kraj zmierza w kierunku emerytury obywatelskiej , emerytury która jest już praktykowana w niektórych krajach (jak w pewnym sensie Wielka Brytania , oraz w większym stopniu Kanada) – nie bez powodu tego typu system emerytalny nazywa się w świecie systemem Kanadyjskim. W przypadku Polski można odnieść wrażenie , że tego typu system emerytalny jest wręcz konieczny do wprowadzenia , w innym przypadku grozi nam albo znaczne zmniejszenie emerytur , albo po prostu gwałtowny wzrost wszelkich możliwych podatków. Rozwiązaniem bardzo drastycznym , przy dużej presji społecznej polegającej na wywarciu na rząd takiej presji aby emerytury były wypłacane w wysokości pierwotnie wyliczonej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych , przy utrzymaniu podatków na obowiązującym poziomie było by po prostu zaprzestanie wypłacania emerytur oraz innych świadczeń oferowanych przez ZUS w ciągu roku – puki pieniądze ze składek się nie skończą. Na pewno trzeba w końcu rozpocząć szeroką dyskusję na temat przyszłości emerytur w Polsce gdyż temat ten jest pomijany oraz lekceważony przez kolejne rządy , czego nie zmieni nawet spektakularny skok na Otwarte Fundusze Emerytalne , gdyż tego typu zachowania kojarzą się prędzej z gaszeniem ognia benzyną , a sytuacje polegające na nacjonalizacji środków zgromadzonych przez ludzi na Otwartych Funduszach Emerytalnych nie tylko nie rozwiąże podstawowych problemów stojących przed polskim systemem emerytalnym , ale jednocześnie takie sytuacje działają zdecydowanie negatywnie jeśli chodzi o poziom zaufania Polaków do władzy publicznej , co w tak zwanym długim terminie odbije się negatywnie nie tylko na notowaniach rządu , ale również wysokości naszych emerytur.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930