Szukaj

Kalendarz

  Listopad 2018
  P W Ś C P S N
  « Paź    
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  2627282930  

Własna firma

  Od pewnego czasu bardzo modne w Polsce stało się zakładanie własnych firm. W szczególności na taki krok decydują się młodzi ludzie, którzy szukają pieniędzy zakładając własną działalność gospodarczą. Jednak zakładanie firmy to wcale nie taka prosta sprawa, a w szczególności prowadzenie własnego biznesu. Własna firma to bardzo duża odpowiedzialność bez której zyski są niemożliwe. Ponadto na dzień dzisiejszy sukces osiągają tylko i wyłącznie firmy, które trafiają ze swoimi usługami w rynek. Pomysł na własną działalność gospodarczą to pierwszy krok w celu zarabiania pieniędzy. Jednak dużo trudniejsze jest rozkręcenie własnej działalności do takiego stopnia by generowane przez nią zyski mogły nas cieszyć. To już należy do zdecydowanie trudnych zadań, ponieważ rynek jest przesycony prywatnymi firmami w szczególności małymi, które proponują mały zakres usług. Zysk z firmy zależy przede wszystkim od jej odpowiedniej reklamy, a także produktów jakie oferuje swoim klientom.

  Na dzień dzisiejszy małe firmy mają bardzo nikłe szanse powodzenia utrzymania się na rynku dłużej niż dwa lata. Zdecydowanie w tej kategorii prym wiodą potężne firmy, które dla swoich klientów mają przygotowany bardzo duży asortyment usług. W tym momencie mniejsze firmy wypychane są z rynku przez te największe, które generują ogromne dochody. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu małe firmy miały zdecydowanie większe szanse na przetrwanie. W tym momencie mała firma, żeby przetrwać na rynku kilka lat musi naprawdę mieć dobrze opracowaną strategię działania, ponieważ zdecydowana większość klientów woli korzystać z usług znanych i dużych firm. Jednak czy to założenie małej czy dużej firmy wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Jeżeli ktoś nie jest przygotowany na ciężką prace nie powinien decydować się na taki krok, ponieważ straci i pieniądze i czas, w którym mógłby zarobić pieniądze gdzie indziej.

W 2014 roku pensja minimalna znowu wzrośnie!

38Od 2006 rok, właściwie każdego roku, podczas negocjacji związkowców, rządu i pracodawców dochodzi do porozumienia, które powoduje wzrost minimalnej pensji, która może być wypłacana pracownikom przez pracodawców. Aktualnie to wynagrodzenie wynosi 1600 złotych brutto i jest o sto złotych wyższe, niż jeszcze rok temu. Obecnie jest to około 1186 złotych netto. A warto wspomnieć, że w roku 2006 było to niecałe 900 złotych brutto. Co ciekawe, w kolejnym roku znów szykuje się podwyżka, pomimo słabych warunków gospodarczych. Planowana jest podwyżka do kwoty co najmniej 1688 złotych brutto, choć związkowcy chcieliby, by minimalna pensja krajowa wzrosła do 1720 złotych brutto. Tak duże pieniądze to jednak problem dla każdego przedsiębiorstwa, które zatrudnia pracowników. Firmy niechętnie będą się bowiem wiązały z nowymi pracownikami, jeśli pieniądze im płacone będą coraz większe.

Pensja jest bowiem często jednym z największych kosztów ponoszonych przez pracodawców na wykonanie usługi czy też wyprodukowanie dóbr konsumpcyjnych. Wyższe zarobki z pewnością ucieszą osoby, które za tak niskie wynagrodzenia pracują. Jednak czy dla całej gospodarki będzie to dobrym symptomem, trudno orzekać. Z jednej strony powinien nieznacznie wzrosnąć popyt konsumpcyjny oraz dochody podatkowe, z drugiej jednak strony spora część pracowników może przejść do szarej strefy zupełnie nie płacąc podatków. Jak zwykle wszystko będzie jednak zależało od skali podwyżek – im będą one wyższe, tym pieniądze przeznaczane na podatki również będą wyższe, a zarobki właścicieli firm mogą spadać. To zaś może wpłynąć na to, że firmy rozpoczną zwolnienia lub nawet będą w całości przenosić produkcję za granicę. Miejmy nadzieję, że czarny scenariusz się jednak nie spełni. W przeciwnym wypadku kryzys na rynku pracy może się jeszcze pogłębić, co w negatywnie sposób wpłynie na całą gospodarkę w naszym kraju.

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Ankieta

Jak oceniasy swoje finanse_

Wyniki

Loading ... Loading ...
Listopad 2018
P W Ś C P S N
« Paź    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930